Embed

EVDE İSKENDER KEBABI YEMENİN KEYFİ

      Blog yazılarına uzun süre ara verince konuya nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Bütün blog arkadaşlarından kopmuş durumdayım zaten. Blogcu iyileştirme anlamında değişimleri yapmaya başladığından beri çoğu arkadaş isyan edip ayrıldı zaten bu platformdan. Bu değişimlere henüz ben de ayak uydurabilmiş değilim.Önce bu panolar ne deyip uzun süre yazı yüklemeye çalıştım. Niyahet çözüp kaybolan kategorilerimi tekrar toparlamaya çalıştım. Eski yazılarımı yüklediğimde bir çoğunun resmini panolarda göremedim. Şimdi onları tekrar yeni yazı gibi yapıp yüklemek mi gerekiyor bilemiyorum. Epey bir uğraş vereceğim anlaşılan. Bu uğraşa başlamadan önce bir çok birikmiş fotoğrafım ve tarifler var. Bu gün onlardan birini paylaşmak istedim. Evde İskender Kebabını denedim ve misafirlerim tarafından büyük beğeni topladım. Şahane oldu. Pişiriliş kuralına tam uymasam da şiddetle öneririm.

      Şimdi tarife geçmeden önce biraz bilgi vermem lazım huyum olduğu üzere. 1850 yıllarında Bursa da kuzu çevirme ve tandır da pişirme çok yaygın bir yemek türüymüş. Bir aile işletmesi olan Mehmet Efendi Lokantası da bu pişirme yöntemini uygularmış daha çok. Evin oğlu farklı pişirme yöntemleri aramaya başlamış. Babasının başımıza yeni icatlar çıkarma itirazlarına rağmen annesi ve dedesinden aldığı cesaretle babayı ikna edip, kuzuyu yine şişe geçirerek ama bu sefer dikey konumda (dönerin ilk hali) pişirmiş. Bu ilgi çekici yöntem bayağı tutulmuş. Daha sonraları kemikleri ve sinirleri ayıklayarak şişe geçirmeye başlamışlar. İnce ince keserek yapılan servis oldukça ilgi görmüş ve dönen kebap diye anılmaya başlamış. Daha sonraları sos ve yoğurt eklenerek İskender’le özleşmiş olan ismi almış.

      Malzemeler:

½ kg. bütün et (Kuzu, dana eti)

6-7 adet tane karabiber

3-4 yemek kaşığı tereyağı

1 tatlı kaşığı tuz

3-4 adet domates

4 -5 adet sivri biber

Pide

      Sos:

2 çorba kaşığı tereyağı

2 çorba kaşığı biber salçası

2 çorba kaşığı domates salçası

1,5 su bardağı su

1 çay kaşığı tuz (salça tuzlu ise katmayınız)

      Üzeri için:

3-4 yemek kaşığı tereyağı

      Yapılışı:

Eti yıkayıp 4 su bardağı suyu ve 6-7 adet tane karabiberi ekleyerek kaynatın. Kaynadıktan sonra ateşi kısarak dana eti ise 1,5 saat kuzu eti ise 1 saate yakın pişirin. Ocaktan almadan 15-20 dakika önce 1 tatlı kaşığı tuz ekleyin.

Tavaya tereyağını alıp eritin ve salçaları ekleyip 1-2 dakika kavurun. Suyu ve tuzu ekleyerek kaynatın, koyu kıvamlı bir sos elde edin.

Pideleri ufak parçalara keserek fırın tepsisinde ya da teflon tavada kızartmadan hafifçe kavurun.

Pişen eti kesme tahtasına alarak yaprak gibi ince kesmeye çalışın. Genişçe bir tavada tereyağını kızdırıp etlerin iki yüzünü de hafif kızartarak alın.

Aynı tavada biberleri hafif kızartarak alın. Dörde böldüğünüz domatesleri yine aynı tavada hafif kızartın. Közleme yapar gibi.

Üzeri için olan yağı başka bir tavada iyice ısıtın. Hatta bayağı köpük köpük olsun. Yakın birazcık yani.

Servis tabağına önce pideleri koyun. Salçalı sostan üzerine gezdirerek her tarafını ıslatın. Etleri dizip domates ve biberi de ekleyin. Yaktığınız yağdan kebabınızın üzerine bir iki kaşık gezdirin.

En son yoğurdu koyarak servise sunun. Afiyet olsun.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !