FELLAH KÖFTESİ (ALDIĞIM YORUMLAR NEDENİ İLE ADINA SARIMSAKLI KÖF

 

Bu gün Fellah Köftesi diye bilinen yemeği tarif etmek istiyorum. Tarif etmeden önce hakkında biraz bilgi verebilmek için internette araştırma yapayım dedim, bu köftenin birçok ismi olduğunu öğrendim. "Fellah Köftesi", "Kürt Köftesi", "Sarımsaklı Köfte", “Bulgur Köftesi” ve "Zeyitli Köfte". İllere göre değişik adla anılıyormuş meğer."Zeyitli" kelimesi Mersin taraflarında "zeytinyağlı" anlamında kullanılıyormuş.

Ben bu tarifi yayınladıktan sonra şöyle bir yorum almıştım, paylaşmak istedim.İnternetten yada ansiklopedilerden araştırarak yazıyorum, hatalar olabilir belki , aldığım yorum şöyleydi."ben mersin li olarak zeyitli köftesi diye sizden duydum ayrıca biz burda fellah köftesi değil sarımsaklı köfte diye adlandırıyoruz düzeltirseniz sevinirim ayrıca sarımsaklı köfteye kıyma konmaz."
                Fellah; çiftçi, Mısır köylüsü ve Arap anlamlarını içeriyor.

Fellah köftesi, hemen hemen bütün yörelerimizde bilinmesine rağmen daha çok Adana, İskenderun, Hatay, Mersin, Elazığ civarında bilinen, yapılış şekli ve sunumunda çok küçük farklılıklarla her yörede beğeniyle yenilen meze türünde bir yemek.

Bulgur hakkında da birazcık bilgi araştırması yaptığımda o kadar çok şeyle karşılaştım ki;       Bulgurun buğdaydan yapılan geleneksel bir Türk yiyeceği olduğu, kandaki yağları düşürücü yönü olduğu bilinen posa/lif bakımından çok zengin bir gıda olduğu, Karbonhidrat değeri düşük, protein değerinin yüksek olduğu gibi bilgilere rastladım. Ayrıca;

Bulgurda bulunan B1 vitaminleri, sinir ve sindirim sisteminde önemli rol oynadığını, içerdiği folik asitten dolayı, çocuk ve hamile kadınlar için çok önemli bir gıda maddesi olduğunu öğrendim.

 Hiç Kolesterol içermediğini, kabızlığı engelleyerek bağırsak kanserini önlediğini, bakliyatlarla karıştırılıp pişirildiğinde dünyadaki en önemli besin kaynağı durumuna geldiğini sizlerle paylaşmadan edemedim.

Şimdi bulgurdan yapılan köftenin tarifini verelim.

 

           Malzemeler:

1 su bardağı kadar kaynamış su

1 su bardağı ince bulgur

3 yemek kaşığı un

1 yumurta

2 yemek kaşığı tereyağı

Tuz

 

            Üzeri İçin:

200–300 gr kadar kıyma

1 adet kuru soğan

2 adet yeşilbiber

1/2 çay bardağı zeytinyağı

1 yemek kaşığı biber salçası

Yarım demet maydanoz

2–3 diş sarımsak

1 çorba kâsesi yoğurt

            Hazırlanışı:

Bulguru ayıklayarak bir tencereye koyun ve üzerine kaynamış suyu dökerek kapağını kapatın ve yarım saat kadar bekleyin. Un, yumurta, tuz ve tereyağını ilave ederek ele yapışmayacak kıvama gelene kadar iyice yoğurun. Bir kâseye soğuk su koyarak ara sıra elinizi ıslatarak oldukça küçük köfteler yapın.

Orta boy bir tencereye su koyarak bir miktar tuz atın ve kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca köftelerinizi içine atıp haşlayın. Köfteler suyun yüzeyine çıktıklarında pişmiş demektir. Kevgirle alarak yayvan bir servis tabağına alın.

Geniş bir tavada soğanları ve biberleri doğrayarak zeytinyağı ile pembeleştirin. Kıymayı katıp kavurun. Salçayı ekleyin ve bir çay bardağı kadar kaynamış su ilave edin. 2–3 dakika kadar kaynadıktan sonra ayıkladığınız maydanozları doğrayarak sosa ekleyin ve ocağı kapatın.

Çukur bir kâsede sarımsakları temizleyerek yıkayıp ezin. Yoğurt ve bir miktar tuzla iyice çırpın.

            Köftelerin üzerine önce sarımsaklı yoğurdu yayın, üzerine pişirdiğiniz sosu gezdirin ve servise sunun. Afiyet olsun.

            Bu köfte daha çok kıymasız yapılır, arzunuza göre kıymayı kullanmadan da sos yapabilirisiniz.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !