FIRIN POŞETİNDE AYVA TATLISI

 

            

        Bu gün anlatacağım tarife geçmeden önce bir özür borcum var. Kerevizi yayınladığım zaman nasıl olduğunu bilemediğim bir şekilde klasiktatlar ın yazmış olduğu yorumu silmişim. Durumu bana bildirdi.  Buradan özür diliyorum. Gerçekten farkında değilim. Çok üzgünüm. Beni affedin.

            Dün fotoğrafçıya giderek eski makineyle çektiğim yemek resimlerini cd ye aldırdım. Sabah dükkâna gittiğimde orada çalışan gencecik kızcağıza ha bire anlatıyorum;

          —Oğlum götürdü de dijital makineyi, ben bu külüstüre kaldım da.

-............!!!

—Şimdi bakalım nasıl çıkacak bu resimler.

-…….

—Flaşı kapatma şansımda yok değil mi?

-……..

—Bir kaçını flaşı parmağımla kapatarak çektim.

-……..

—Yakın plan çekmek acaba nasıl olacak.

—Efendim kaçar adet çıkartalım bunlardan.

—Kaçar adet mi? Hayır ben sadece hepsinden bir poz cd ye çekin istiyorum. Zaten yemeklerin her birini iki defa çekmişim. Ayrıca çıktıya gerek yok.

-         Öğleden sonra gelip alın.

Dükkândan çıktım, yolda kendi kendime gülerek eve geliyorum. Kızcağız bu kaçık kadın da ne diyo diye arkamdan epey gülmüştür sanırım.

Öğleden sonra koşarak gittim. Cd yi alıp eve geldim. Aman Allahım hepsi birbirinden rezalet 36 resim. Hiç biri insan içine çıkacak türden değil. Hiç bir şeyin belli olmadığı pozlar. Yani tamamı çöpe giden resimler. Flaşı kaptıklarım ise kıpkırmızı.

 Yani bu gün yine arşivime müracaat ettim. Oradan bulduğum bu ayva tatlısını evdekiler çok beğenmişti. Bu tarifi bir zamanlar blogcu arkadaşlardan birinden almışım, ama şu an kimden aldığımı hatırlamıyorum. Aldığım kişi lütfen kusura bakmasın. İşte tarif.

 

Malzemeler:

4 adet Ayva

            2 Adet Elma

            1 yemek kaşığı tarçın

            18 yemek kaşığı Toz şeker

 

             Yapılışı:

            Önce elmalar soyulup rendelenir, iki kaşık şeker ve tarçınla karıştırılır. Ayvalar soyularak ikiye kesilir, içleri oyulur. Her ayvanın üzerine iki yemek kaşığı toz şeker serpilir. Elma rendesi çukur yerlerine konarak fırın poşetine dizilir. Poşet kapatılarak birkaç yerinden delinir ve 180 derecede ısıtılmış fırında 45 dakika kadar pişirilir. Çıkarıldıktan sonra kaymak ve cevizle servis yapılır. Kaymak yerine krem şanti de kullanılabilir.              

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !