HAMSİ KÖFTESİ

 

Hamsi hiç bu kadar ucuz olmamıştı,1 lira…. Gerçi bu kış 2 liradan satıldı çoğu kez.Biz aslında balık severiz, ama ucuz olunca daha çok severizJ Diğer zamanlarda haftada bir yerken şimdi haftanın en az üç günü balık yemeye başladık. Hafta sonları balık sevmeyen büyük oğlum eve geldiğinden hafta içine çektik.Yani bir gün arayla çeşitli balıkları tüketmekteyiz, daha da çok hamsiJ Hal böyle olunca her gün aynı şekilde pişirilmiş balık insana gına getiriyo nihayetinde.O yüzden daha önceleri duyduğum hamsi köftesini deneyelim diye düşündüm ve hiçbir yerden tarif almadan yaptım bu köfteleri. Denizden yeni çıktı bunlar kardeşler..(genelde herkes benden küçük olunca ablalar-abiler diyemedimJ) benim yaptığım şekildeki tarifi vereceğim.Çok güzel oldular, birazcık balık hali kayboluyo yalnızca..Daha çok baharat tadı olan bişey..Yani benim yaptıklarım öyle oldu, asıl balık köfte tarifine hâlâ bakmadım, yayınlayayımda sonra bakacağımJ

Bugün KEVGİR çıktı. Esra’nın sayfasından alınıp yapıldı tüm tarifler.Bana da böreğini yapmak kısmet oldu. Mutlaka ziyaret edin.

 

Yarım kg hamsi

Çeyrek limonun suyu

1 adet kuru soğan

2 dilim bayat ekmek içi

2 diş sarımsak

1 tatlı kaşığı pul biber

1 tatlı kaşığı yeni çekilmiş karabiber

1 tatlı kaşığı tuz

Maydanoz

Kızartmak için yağ

Mısır unu

Yapılışı:

Öncelikle hamsiler kılçıkları da ayıklanarak içleri temizlenir.İyice yıkanır ve süzgeçte süzülmeye bırakılır.

Çukur bir kaba kuru soğan soyulup rendelenir.Ekmek içi ufalanarak eklenir.Baharatlar konur, sarımsak ezilip katılır, limonun suyu eklenir.Maydanoz kıyılır.

Süzülen balık varsa rondoda kıyma yapılır, yoksa elle iyice ezilir ve diğer malzemelere ilave edilerek yoğrulur. Köfte şekli verilerek mısır ununa yada galeta ununa bulanarak kızgın yağda her iki tarafıda kızartılarak havlu kağıt üstüne alınır.Salata eşliğinde servis yapılır.

Afiyet olsun efendim.

Not: Karabiberi tane olarak alıp rondodan çekin o zaman karabiber kokusunun ne demek olduğunun farkına varacaksınız. Yıllardır toz şekline veda ettim ben.İrice çekip kullanıyorum. Özel tavsiyemdirJ

 

 

 

Malzemeler:

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !