IZGARADA SOMONSomon Balığına geçmeden önce Şehnazcığımın rahatsızlığımı duyar duymaz beni telefonla arayıp halimi hatırımı sormasının ne kadar ince bir davranış olduğunu belirtmek isterim. Çok duygulandım. Teşekkür ederim Şehnazcığım. sehnazmutfakta adresine mutlaka uğrayın, harika tarifleri var.


         Somon Balıkları ilk yaşamlarına tatlı su da başlayıp sonra denize göç eden balıklardan. Yıllarca denizlerde, okyanuslarda yaşayıp sonra suyun kokusunu takip ederek, ilk yaşamlarına başladıkları yere dönüp yumurtlayan balıklardanmış. Dünyadaki bütün okyanusları ve denizleri gezmiş olsalar bile yumurtalarını mutlaka doğdukları yere bırakırlarmış. Bu göçleri aynı bizim Van Gölünde yaşayan İnci Kefalinin göçü gibi oldukça zorlu bir göç. Suyun tersine tersine gidip, şelalelere zıplamak gerektirdiğinden nasıl zorlu bir yaşam ve üreme mücadelesi verdiklerini anlamak çok zor.

          Somon balığı besin değeri olarak tüm balıklardan üstün sayılıyor. Bu balığı ilk aldığımız zaman renginden dolayı tadına bile bakmamıştım. Pembemsi rengi ne kadar pişerse pişsin kaybolmadığından çiğ gibi duruyor. Sonraları ucundan köşesinden azıcık azıcık tatmaya başladım. Şimdi ise severek yediğim bile söylenebilir. Hele sosa bulayıp ızgarada (ızgaranız yoksa tost makinesinde de olur) pişirince oldukça lezzetli olan bir balık. Şimdi tarife geçelim en iyisi.

 

Malzemeler:

Somon Balığı

(Dilimlenmiş parçalar halinde satıldığından kişi sayısına göre alın)

1 adet limonun suyu

1 tatlı kaşığı karabiber

Tuz

 

Yapılışı:

Limon suyu, karabiber ve tuzu çukur bir kapta iyice karıştırın. Yıkanıp doğranmış somon parçaları tek tek sosa bulayarak bir kaba alın. Kalan sosu balıkların üzerine ilave ederek tekrar karıştırıp üzerini örterek buzdolabına koyun. Yaklaşık bir iki saat bekletin.

Evde ızgaranız varsa yakın, benim gibi ızgara yapacağınız uygun yeriniz yoksa tost makinesinin her iki kanadını da yatırarak yüksek ısıda çalıştırın. Tost makinesi iyice ısındıktan sonra uzun bir yağlı kağıt parçası keserek makinenin üzerine yayın ve çok hafif yağlayın. Somon balığı yağlı bir balık olduğundan ayrıca yağ ilave etmenize gerek yoktur. Balıkları yağlı kâğıdın üzerine dizin. Yeniden Yağlı kâğıttan etlerin üzerini kapatacak kadar parça kesin ve etlerin üzerini kapatın. Yaklaşık 15- 20 dakika sonra kızaran etleri ters tarafına çevirip pişirin. İstediğiniz bir türde salata yaparak yanında servis edin. Afiyet olsun. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !