Kahvaltılık Domates Sosu

 

 

Domatesin aslında sebze değil de meyve sınıfından olduğunu biliyor muydunuz? Meğer mahkeme kararı ile sebze sınıfına dâhil edilmiş. Bir Amerikan Mahkemesi sebzelerle birlikte tüketildiği için meyvelikten almış domatesi sebze yapmış 1893 yılında.

 

 

 Peru ve Bolivya’da 5000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu sanılan yabani bir tür sarı domates kullanılıyormuş. Buradan Meksika’ya götürülerek yetiştiriciliği yapılan domates ancak Amerika’nın keşfinden sonra Avrupa’ya gelebilmiş. Sarı rengi nedeni ile İtalyanlar Altın Elma demişler. İtalyan rahipler ise deri hastalıklarına iyi geldiğini düşündüklerinden vücutlarına sürüp ilaç amaçlı kullanmışlar uzun bir dönem. Zamanla kırmızı türleri yetiştirilen domatesi ilk önce birçok insan zehirli olarak kabul ettiğinden yememiş. 1900 lü yıllardan sonra kullanımı artan domatesin duygulara hitap ettiği düşünülüyor ve adına aşk elması deniliyormuş. Saksıda yetiştirilen bu bitkiyi erkekler sevgililerine çiçek olarak sunmuşlar hatta bir dönem adından dolayı. Yenildiği dönemde ise özellikle kırmızılar zehirli kabul edildiğinden yeşil olarak tüketiyorlarmış. Şimdi yaptığımız domates turşuları, yeşil domates yemeği o dönemden bize ulaşan tarifler sanırım.

 

Bu gün tarifimizdeki sosu çalıştığım dönemlerde bir arkadaşımdan öğrenmiştim. Bulgar göçmeni olan arkadaşım kahvaltılarını genelde işyerinde yapardı. Ben evde yediğim halde bu sosa dayanamaz ve mutlaka ikinci bir kahvaltı ederdim onunla. Şimdi; domates, patlıcan, biberin hem bol hem de lezzet ve kokusunun en güzel olduğu aylardayız. Yani bu sosu yapmak için en ideal zaman. Eylül ayında da yapılabilir ancak lezzetinden bir şeyler yitirmiş oluyor o zaman. Kışın geç kahvaltı sofralarınızı süsleyen nefis bir tarif, mutlaka denemelisiniz.

Malzemeler:

 5 kg domates

3 kg patlıcan

2 kg kırmızı etli biber

Tuz

1 yemek kaşığı toz şeker

2- 3 kahve fincanı zeytinyağı

 

      Yapılışı:

       Biber ve patlıcanı közleyin. Eğer ateşte közleme imkânınız yoksa tepsiye koyarak fırında da yapabilirsiniz aynı işlemi ama aynı tadı beklemeyin. Bu arada domatesleri rendeleyip derince ve büyükçe bir tencereye konup kaynatın. Ocağı kısın, domates pişerken bir yandan da közlenmiş biber ve patlıcanları kabuklarından ayırarak küçük küçük doğrayın ve domatese ekleyin. Tuz, şeker ve sıvı yağı da ilave ederek sık sık karıştırarak pişirin. Bu işlem yaklaşık 1,5–2 saat sürer. Kaşıkla uzunlamasına derin bir çizgi çekin, kaşığı geri çektiğinizde iz hala belirgin duruyorsa kıvamını almış demektir.

Pişirme işlemi biter bitmez daha çok sıcakken küçük konserve kavanozlarına koyarak kapaklarını sıkıca kapatın. Serin ve kuru bir yerde sakladığınız sosları ilkbahara kadar rahat rahat tüketebilirsiniz.

Bu sosu özellikle hafta sonu kahvaltılarında tercih etmenizi öneririm. Aynı sosu haşlanmış makarna üzerinde de servise sunabilirsiniz. Afiyet olsun.  

    

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !