KARPUZ KABUĞU REÇELİ


           Öncelikle kapatılan blogspotlar tekrar açıldığı için çoook mutluyum.Hepsine, tüm blogspotcu arkadaşlarıma hoşgeldiniz yeniden demek istiyorum. Bir daha böyle şeyler olmaz umarım.
Karpuzu yıllarca hiç vitamin içermeyen ama su ihtiyacını gideren bir meyve olarak tanımıştık. Bize öyle anlatılmıştı, ama yazın soğuk bir karpuz yemenin tadını başka hiçbir meyvede bulamadığımız için bu vitaminsiz kabul ettiğimiz meyveden hiç vazgeçmedik. Sonra bir de baktık ki meğer bizim bu karpuzumuz B ve C vitaminlerini içeriyormuş. Yeni araştırmalarla birlikte meğer ne kadar faydalı bir besinmiş. Kalp krizini önlüyormuş örneğin. Böbrekleri temizleyip, kum ve taşlardan koruyormuş. Fakat tüm bu faydalı kısımları kabuğun altındaki o yemediğimiz beyaz kısımda saklanmış. Bir de karpuzu aç karnına yemek gerekirmiş, yemeklerden önce tüketince daha faydalı oluyormuş, tok karnına yendiğinde ise hazımsızlıklara sebep oluyormuş.

Yıllardır her yaz Ayvalıkta kaldığımız süre boyunca karpuz kabuklarını bizim komşumuzun ineğine yedirirdik. Birkaç aydır eşim duymuş bir yerlerden karpuz kabuğunun faydalarını anlatıp duruyor, ne yapsak da şu kabukları da yiyebilsek diye her gün her gün konuşuyor.

Karpuz kabuğundan gemiler yapılırda reçel neden yapılmasın diye düşündüm ve ilk denememi iki adet karpuz dilimi üzerinden yaptım. Bu arada Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak Filmini mutlaka izleyin derim. Geçen senelerde izlemiştim, filmin yönetmeni Ahmet Uluçay’ ın kendinden örnekler verdiği filmde iki çocuğun film çekme maceraları ve bunlara köyün delisinin verdiği destek anlatılıyor. Filmde çocukluk aşkı konusu da işlenmiş. Birkaç haftadır sürekli filmlerden örnekler veriyorum. Yemek isimleri bana onları çağrıştırıyor her nedense.

Neyse konumuza dönersek, yaptığım reçeli altı kişi yedi, üç kişi beğendi. Yarı yarıya beğenme oranına sahip bir reçel oldu. Ben oldukça beğendim diyeceğim, en azından deneyin belki sizde o beğenen üçlük kısma girerseniz tekrar yaparsınız. Ben uzunlamasına kesilmiş iki dilim karpuz kabuğundan yaptığım için ölçü olarak bunu vereceğim. İsteyenler artırıp eksiltebilirler.  Şimdi tarife gelelim.

NOT: Bu reçeli ilkbaharda yapmıştım ama blogda yayınlamayı unutmuşum. Gazetede yazın yayınlandı o yüzden burada da olması gerekir diyerek koydum.

Malzemeler:

Uzunlamasına kesilmiş 2 dilim karpuz kabuğu

2 su bardağı su

3 su bardağı şeker

7–8 diş karanfil

Çeyrek limon suyu

 

Yapılışı:

Karpuz kabuğunun yeşil kısmı çok ince olarak soyun, kalan beyaz kısım kesme tahtası üzerinde iyice ince dilimler halinde kıyın. Tencereye suyu koyup kaynatın ve karpuz kabuklarını atarak ocağı kısın. Yaklaşık 40–45 dakika ağzı kapalı olarak kaynatın. Bu işlemi düdüklü tencerede 15 dakika kadar kaynatarak da yapabilirsiniz. Karpuz kabukları yumuşadıktan sonra şekeri atın, karanfili ekleyin ve ara sıra karıştırarak 30–35 dakika kadar daha pişirin. Reçelden aldığınız bir damlayı soğuk zemin üzerine damlattığınızda top olarak duruyorsa reçel olmuş demektir. Limon suyunu ekleyip iki dakika daha pişirip sıcak olarak kavanoza koyun ve ağzını sıkıca kapatın. Afiyet olsun.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !