Embed

NAPOLİ GEZİMİZ

 

Vatikan'a giriş.

6-9 Nisan tarihleri arasında Napoli turuna katılarak gittiğimiz geziden bir kaç fotoğraf. 

Napoli'den ilginç ev fotoğrafları.

Roma da Kolezyum'dayız.

Pompei'de kullandıkları ölçü-ağırlık sistemi,

         Bir çok resim çektiğim bu gezi her ne kadar yağmurlu havaya denk gelse de şahane oldu diyebilirim. İyiki de gitmişiz. 

       İtalya Türkiye'den çok farklı değil bence. Zaten bütün turdakiler aynı fikirdeydi. Roma muhteşem bir şehir. Günü birlik gezinin yetmediğini biliyoruz ve  ilerde bir daha gitme yollarını arayacağız. Napoli ise bambaşka bir dünya. Hırsızlığa karşı o kadar çok uyarıldık ki paranoyak olduk üç günde.Çantamıza sıkı sıkı yapışma, yanımıza biri yaklaşsa hemen pür dikkat kesilip gitmesini izleme gibi tedirgin davranışlar sergiledik sürekli. Bir dükkandan bir şey alıyorum ve cüzdandan para çıkarabilmek için fotoğraf makinemi bir saniyeliğine tezgaha koydum. Etrafta ise zaten kimseler yok. Öyle bir durumda bile dükkan sahibi derhal koluma dokunup işaretle makinemi çabucak almamı istedi. Eliyle kaptı kaçtı işareti yaparak. Öyle yani.Rehberımizin anlattığına göre bir seferinde tur otobüsünün tekerleklerini çalmışlar, içinde şöfor varken üstelik.

Neyse hırsızlığın ötesinde Napoli Güzel şehir. Ancak bir o kadar da pis. Her yer çöp. Yolların kenarları, ev önleri, sokaklar her yer. Çöpleri mafya topladığından Belediye karışamıyomuş. 

İtalyanlar bizler gibi. Sıcak kanlı,yardımsever, Akdeniz insanlarının tipik özellikleri hepsinde var.Ancak bizlerden çok daha gürültülü ve keyiflerine düşkünler.Metroya bindiğimizde kimse kimseyi duymuyordu. Nasıl bağırarak konuşuyorlar hep bir ağızdan anlatamam.Her gün saat 12 ile 15.30 arası dinlenme (siesta) zamanları ve dükkanlar o yüzden kapalı. Son günümüzde ise Paskalya nedeni ile festivalleri vardı. Bir iki bar dışında hiç bir yer açık değildi.Hediye alımını benim gibi son güne bırakan arkadaşlarımız ile hiç bir şey alamadık. Bu gün asla alışveriş yapamazsınız dedi bize İtalyan ablalardan biri. Bizim yani Hiristiyanların bayramı bu siz müslimler anlamazsınız der gibi...

Şahane dostluklar edindik bu turda. İlerisi için Planım Finlandiya, Norveç gibi kuzey ülkelerini gezip görebilmek. İNŞALLAH: Sağlıkla ve huzurla.

Tüm olumsuzluklara rağmen herkese tavsiye ederim. 

 

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !