Embed

Şebi Aruz

      Evdeyim. Camları siliyorum. Telefonum çaldı. Çabuk hazırlan yarım saat sonra yola çıkıyoruz dedi eşim. 

       -Nereye? 
       -Konya'ya.
       -Hayırdır nerden çıktı.
       -Şebi aruz törenlerine üç kişilik biletim var haydi çabuk.
     Acele işi gücü bırakıp bir iki çamaşır alıp yola çıktık. Annem ve biz. Ankara üzerinden gittik. Ankarayı çıktıktan sonra bir kavşakta o kadar küçük bir Konya yönü tabelası vardı ki son anda görüp saptık. Köy tabelası bile bundan büyük öyle yani. Konya'ya vardığımızda saat 22.00 ı bulmuştu. Yol boyuna Mevlananın sözleri büyük tabelalarla sergileniyor. Daha Konya'ya girişte ruh haliniz değişiyor zaten. Bir başka bakıyorsunuz o an hayata. Açız aslında ama hadi önce yerleşelim sonra yeriz diyerek aramaya başladık Turizm Otelcilik Okulunu. Bir arabayı durdurup sorduk. Uzunca bir tariften sonra bulamayacağımızı düşünmüş olmalı ki genç Konyalı, misavirperverliğini göstererek beni takip edin dedi. Git git koca yol. Bulamazmışız hakikatten. Karışık ve uzunca bir yoldan nihayet vardık. Teşekkürlerimizi ilettik ve otele girdik. Törenler nedeni ile her yer dolu. Boş oda yok düzgün. Bir odaya hepimiz yerleştik. Yemek ve çay servisini kapamışlar otelde. Yakınlarda bir yerde olanlar da kapanmış hep o saatte.Uzağa gitsek biz bulabilirmiyiz tekrar emin değiliz. Yorgunuz zaten. Elimizdeki ekmek peynir,çikolata benzeri şeyleri suyla yiyerek yattık. Sabah Konya da görülmesi gereken yerleri gördük. En başta Mevlana'yı ziyaret ettik tabi ki. Tek sıra halinde dualarımızı ve saygılarımızı sunup geçtik. Ancak bazıları çok uzun süre oradan ayrılmayınca kuyruk uzadıkça uzamakta. Bayağı bir sabır gerekiyor yani. Duvar diplerinde oturup ağlayanlar bile vardı.Okuyanlar, gözlerini kapatıp o havayı içlerine iyice sindirenler... Dergahları gezdik. Camiler, Türbeler. Epey yorulduk. Bir güne sığdırılmaz ama mecburen öyle oldu bizim. Her yeri acele acele gezdik. Bir daha gitmek kısmet olursa sindire sindire gezeceğim.
       Acıktık. Tavsiye üzerine Ali Baba da fırında kuzu kebabı yedik. Tek çeşit satıyormuş zaten orası. 150-200 gr. et istiyorsunuz. Pide arasında soğan ve ayranla servis ediliyor. Bana biraz ağır gelen bu yemeğe eşim bayıldı. Annemde keşke pide mi yeseydik dedi yani. Eti o kadar seven kadın:)) Akşam Semazenlerin gösterisini izlemek üzere Mevlana Kültür Merkezine gittik.
      Gösterişli bir bina. Gök kubbe gibi inşa etmişler. Gösteri sırasında ışıklar söndürülüyor ve sanki yıldız varmış hissi veren küçük ampuller ışık saçıyor. Televizyonda görüldüğü gibi değil bina. Çok Çok büyük. Karşı platformda oturan insanların yüzünü seçemiyorsunuz. Ahmet Özhan çıktı sahneye, onun yüzü bile zor seçiliyor. Televizyondan izlerken pek beğenmem ben aslında Ahmet Özhan'ı. Ama orada bayldım, hayran kaldım. Sahnedeki tavırları, rahatlığı, sesinin canlı etkileşimi her şeyi muhteşemdi. 
          Konya ilginç bir şehir gerçekten. Düm düz ova. hiç bu kadar düz bir şehir görmemiştim.Merkezde hafif bir tepelik var, Alaaddin tepesi. Onda da zaten Alaeddin Camisi var. Tadilat vardı bu sene, o yüzden arka bahçesini gezebildik sadece.Şehir merkezinden bir sokak içeri girince eski evlerle yeni evlerin iç içe olduğunu görüyorsunuz. Eski evler dediğime bakmayın, toprak sıvalı olduğu için öyle dillendirdim. Kocaman avluları olan , halen kullanılan evler. Gerçi eskileri bir çok yerde yıktıklarını gördük. Hararetli çalışmalar vardı. Yerlerine modern apartman dikiyorlar. Yeni modern apartmanlarla eski toprak sıvalı evler sırt sırta  vermiş bir çok yerde. O kadar apar topar gittik ki fotoğraf makinesini unutmuşum maalesef. Tek bir kare resim çekemedim. Üsteki resim alıntıdır yani.
      Konya da bir tek şeyden çok rahatsız olduk. Döneme mahsus herkesin ticari düşünmesi ve ne satarsam kârdır hesabı.. Çok pahalıydı her şey. Bir de hava o kadar kirliydi ki. Akşam dışarı çıkar çıkmaz boğazınızın aşırı derece yandığını hissediyorsunuz. Zaten dumandan göz gözü görmüyo. Gözleriniz yanmasın diye kapaıyorsunuz öyle kötü bir duman. Ağzınızı burnunuzu da kapatınca...Bütün duyu organları iptal yani:)
        Her şeye rağman şahane bir gezi oldu. Başka gezilerde buluşmak üzere..
 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !