Embed

TAVUKLU SEBZE SOTE

 

   

annem,Serpil abla,Nimet Abla

       Bundan 37-38 yıl önce tanıştığım annemin Almanya’dan arkadaşı olan ve benim sevgili Serpil Ablam (o zamanlar arkadaşımızdı kardeşimle benim)geldi geçenlerde. Almanya da 1970 dönemindeki Almanya furyası sırasında gitmişlerdi. Biz de daha sonra 10 yaşlarında giderek 1,5-2 yıl kaldık. Almanca bilmediğimizden birinci sınıftan başladık. Başarıyla bitirmemize rağmen Türkiye deki arkadaşlardan bayağı bir geri kalınca bizi ille de gönderin geri diyerek döndük ama bu seferde burada bir sınıf geriden başladık. Yani bazen acaba dönmeseydik daha mı iyi olurdu diye düşünmüyor değilim. Annemler de 9 yıl kadar kaldılar toplamda. İşte o iki yılda bile ne çok hatıra birikmiş meğer. Anlata anlata doyamadık.  Yaklaşık iki yıl önce bizi bulmuş bir şekilde ve o zamandan beri telefonla görüşüyorduk. Nihayet İstanbul’a yolu düşünce uğradı. Yine annemin Almanya arkadaşı Nimet Abla da gelmişti. Üç güzeller bayağı bir hasret giderdi. 40 yıl önceye döndüler, gırgır şamata… Nasıl güzel bir duygu eski tanıdık yüzleri tekrar görmek. Artık sıkça görüşeceğimize eminim.

     Neyse,onlara şimdi anlatacağım tavuklu sebze soteyi de yapmıştım. Daha birçok şey yaptık aslında ama bir bunun tarifini bir de Sevgi tatlısının tarifini aldılar. Çok beğenildiğinden daha sonra etlisini yaptığım şekilde resimledim. Ama tavuklu olan tarifi vereceğim. Etli olan şeklinde farklı olarak eti ayrı pişirip ilave etmeniz gerekiyor. İsteyen o şekilde de yapabilir ancak tavuklusunu şiddetle öneririm.

       Malzemeler:

1 adet tavukgöğsü (1 parmak kalınlığında jülyen doğranmış)

2 adet havuç

2 adet kabak

4 adet yeşilbiber

1 adet kırmızı etli biber

4-5 yemek kaşığı zeytinyağı

5-6 adet tane karabiber

1 çay kaşığı pul biber

1 tatlı kaşığı tuz

       Yapılışı:

       Öncelikle tüm sebzeleri yıkayıp jülyen doğrayın. Geniş ve birazda çukur olan tavaya zeytinyağını koyarak ısıtın. Önce havuçları atarak renk değiştirip sararana kadar kızartın. Tavadan çıkarmadan tavuk parçalarını ekleyin. Suyunu çekip kızarana kadar pişirin. Ocağınızı hiç kısmayın. Harlı ateş olması gerekiyor. Peşinden biberleri ekleyin. Bir iki dakika kadar pişirin. Biberler renk değiştirip kızarmaya başlayınca kabakları ilave edin. Karabiberi, pul biberi ve tuzunu ekleyip karıştırın. Yaklaşık 3-4 dakika pişirip kapağını kapatarak ocağı söndürün. 5-6 dakika kadar dinlendirip servise sunun.

      Afiyet olsun.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !