Tuzda Balık ve Salata

 

Bundan 22 yıl önce filan, yeni evliyim ve arkadaşlarımdan hamsili pilavı duymuştum ama nasıl yapılacağını bilmiyordum. Tencereye bir sıra hamsi bir sıra pirinç dizerek yağ ilave edip pilav gibi demleyerek pişirmiştim. Yemeği yiyen eşim Allahını seversen bir daha bundan pişirme ne olur dedi. Gerçekten de tadı o kadar  berbat olmuştu yani, onu hatırladım da ...Durduk yere niye hatırladın demeyin şimdi….Size enfes bir balık tarifi vereceğim de ondan hatırladımJ Garantili bir tat, deneyen, yiyen herkes memnun.

Geçen sene bir gün eşim elinde Palamutlarla geldi, bizde de Palamut yenmez ve sevilmez bir balık aslında. Bunlar ne dedim, bir tarif öğrendim Burhan’dan  onu yap bir bakalım, ısrar etti ille de deneyin diye , Palamut bundan sonra en sevdiğiniz balık olacak diye de garanti verdi. İşte sağolsun Burhan Bey bir Azeri yemeği olana tuzda balığı hayatımıza böylece dahil etti. Gerçi ben bu sefer Levrek balığını pişirdim denemek için bu da çok güzel oldu. İster Palamut, ister lüfer, Levrek tüm büyük balıkların bu şekilde pişirilebileceğine denemelerimle ikna olmuş durumdayım. Tuzda balık oldukça hafif bir yemek.Diğer pişiriliş şekliyle iki dilim bile yiyemiyen ben, bir büyük balığı tek başıma götürüyorumJ

 

Malzemeler:

 

Palamut veya iri balıklardan hangisini isterseniz

1,5 kg İri yemeklik Tuz (4 adet palamut için olan tuz miktarı)

 

Yapılışı:

 

Balıklar sadece karnı ince bir çizgi halinde kesilerek temizlenir.Derisine zarar vermeyin çünkü o zaman tuzu içine çeker..

 

Tuz az suyla hamur gibi karıştırılır ve bu karışım balıkların her tarafını kapatacak şekilde alçı yapar gibi kalınca sürülerek tepsiye konur. 220 dereceli fırında 1 saat, arzuya göre 1 saat 15 dakika pişirilir. Sertleşmiş tuzlar kırılarak balık içinden alınıp servis tabağına konur. Salatayla birlikte servis yapılır. Tuz karışımı balıkların fazla yağını çektiği için yemesi oldukça hafif bir yemektir. Mutlaka deneyin. Afiyet olsun.

 

 

Tuzlanmış ve pişmeye hazır hali.

 

 

Fırından çıktıktan sonraki durumu.

 

 

Tuzları kırılmış şekli

 

 

Bu da son şekil.Eh afiyet olsun ...

 

 

 

Yanına da şöyle bir salataya ne dersiniz.Tarife gerek yok sanırım:) Bildiğiniz salata işte..Afiyet olsun.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !