Embed

VELİBAH

 

        Bir Çerkez hamur işidir Velibah. Yapımı zor gibi görünse de aslında kolay ve çabuk yapılan bir yemek. İkindi çaylarında, özellikle hafta sonu kahvaltılarınızda değişik lezzetler arıyorsanız mutlaka deneyin. Eğer sabah sabah kim uğraşacak bu kadar işle diyenlerdenseniz daha önceden yapıp derin dondurucuda da muhafaza edebilir, çıkarıp yanmaz tavada arkalı önlü ısıtarak tüketebilirsiniz. İlk günkü tazeliğine koruduğunu göreceksiniz.

       

 

Malzemeler:

Hamuru için:

5 su bardağı un

2 su bardağı ılık su

Ufak paket mayasının yarısı

2 adet kesme şeker

2 tatlı kaşığı tuz

 

İç Malzemesi:

4-5 haşlanmış patates

1 çay kaşığı karabiber

Peynir (arzu ederseniz)

Tuz

 

 Yapılışı: 

Önce maya bir bardak ılık suda şekerle birlikte kabarmaya bırakılır. Çukur bir kaba un konarak ortası havuz gibi açılır ve kalan su ile maya ilave edilir. Tuz eklenerek yumuşakça bir hamur yoğrulur. Üzeri nemli bezle kapatılarak mayalanmaya bırakılır.

Bu arada patatesler iyice ezilir. Hiç pürtük kalmamalıdır. Açarken hamuru parçalayabilir. (Asıl tarifinde soğan yok ama ben bir tane soğanı rendeleyerek çok az yağda hafifçe kavurup patatese ilave ettim. )Tuzu, peyniri ve baharatı ilave edilip kenara alınır.

Yaklaşık iki katına ulaşmış olan hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar alınır, unlanarak çay tabağı büyüklüğünde açılıp ortasına patatesten konur ve hamurun kenarları ortada toplanacak şekilde kapatılır. Tüm hamur topak yapılarak bu işlem hepsine uygulanır.

Topaklar bitince ilk yapılan patatesli parçadan başlayarak her iki yanını da unlayıp dikkatli bir şekilde ezmeden ince yufka gibi açılır.

Yufkalarımızın sığabileceği büyüklükte bir teflon tava ya da sac ocağa konup kızdırılır. Yağ koymadan ısınan tavaya açtığımız yufka yerleştirilir ve çevirerek her iki yanı da pişirilir. Tavadan alınan yufka yağlanarak tepsiye konur üzerine temiz bir bez kapatılır. Tüm yufkalar aynı şekilde pişirilir ve tepsiye üst üste konarak bezle örtülür. Sıcak yenmesi gerekmektedir. Ancak ertesi güne kalsa bile tavada arkası ve önü ısıtıldığında aynı lezzeti korumaktadır.

 

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !