YEŞİL DOMATES YEMEĞİBu yemeğin adını ilk duyduğumda Kızarmış Yeşil Domatesler filmini çağrıştırmıştı. İzleyenleriniz var mı bilmiyorum. Harika bir filmdi. Kırklı yaşlara gelmiş ve hayatta aradığını pek bulamayan, evliliği de mutsuzlukla devam eden bir kadın var. Bu kadının huzur evinde tesadüfen tanıştığı oldukça yaşlı bir bayanın ona her gün masalsı bir dilde anlattığı gerçek yaşam hikâyeleri tarafından gün gün nasıl değiştiğini ve hayata olan bağlılığını nasıl yeniden kazanıp, kendini daha güzel ifade ederek mutluluğu yeniden nasıl yakaladığını anlatıyor. Harika bir filmdi. Çok eskiden izlemiş olmama rağmen hafızalarda yer eden bir yapım.

Geçenlerde pazarda gezerken bir de baktım bazı tezgâhlarda yeşil domatesler var. Eh durur muyum bu durumda hemen aldım tabiî ki. Yeşil domates yemeği aslında bildiğim bişey değildi, tarifini iki ay kadar önce duymuştum. Sürekli yeni tatlar denemeye meraklı olduğumdan her duyduğum tarifi not ediyorum. Sonra üzerine kendim eklemeler yapıyorum. Mutlaka denemeniz gereken bir lezzet. Çok beğeneceksiniz. Yapımı da oldukça kolay. Daha sonraki haftalarda yeşil domatesin başka pişiriliş şekillerini de sunmaya çalışacağım. İşte bu günkü tarif.

 

Malzemeler:

1/2 kg. yeşil domates

3-4 adet yeşil acı biber

1 adet iri kuru soğan

50-100 gr. kadar kıyma

½ kahve fincanı zeytinyağı

1/2 çay bardağı kadar pirinç

1 tatlı kaşığı acı biber salçası

1,5 – 2 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı karabiber

1 tatlı kaşığı pul biber

 

1 kâse yoğurt

1- 2 diş sarımsak

 

Yapılışı:

 Yayvanca bir tencereye zeytinyağı konur, doğan ve biber ayıklanıp yıkanarak doğranır. Ocak yakılarak soğan ve biber pembeleşip yumuşayana kadar karıştırılarak kavrulur.

Bir taraftan domatesler yıkanıp iri iri doğranır. Pirinç yıkanır.

Pembeleşen soğan ve bibere kıyma konarak kavrulur. Salça ilave edilir. Domatesler ve pirinç eklenir. Baharatlar ve tuzunu da katıp yemeğin çok az üzerine çıkacak kadar kaynamış su konur. Kapak kapatılıp ocak kısılır ve pirinçler uzayana kadar pişirilir. Sarımsak ezilerek yoğurda katılır, az tuz eklenir ve yemeğimizin yanında servis yapılır.

Afiyet olsun.  

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !